Chromatography Autosampler Vial Septa Only
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (59)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (1)
- (18)
- (50)
- (1)
- (6)
- (5)
- (18)
- (2)
- (2)
- (9)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (32)
- (13)
- (3)
- (1)
- (63)
- (3)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (11)
- (4)
- (1)
- (27)
- (4)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (9)
- (7)
- (43)
- (8)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ White PTFE/Silicone Septa
Vial septa are available in a variety of materials
| Material | PTFE/Silicone |
|---|
| Color | Tan |
|---|---|
| Material | PTFE/Silicone |
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 120°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-2 Septa, Shimadzu Plug
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Height (Metric) | 9 mm |
|---|---|
| Product Type | Septa, LB-2 |
| For Use With (Equipment) | Shimadzu Gas Chromatographs |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Style | Shimadzu Plug |
| Product Line | Thermogreen |
DWK Life Sciences MicroLiter 16mm Septa for Screwthread Headspace Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter septa for 16mm Screwthread Headspace Vials are constructed of PTFE, PTFE/butyl, or PTFE/silicone to suit a variety of chromatography applications.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 16 mm |
| Quantity | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Septa 20 mm Chlorobutyl Rubber/PTFE
It is used as an air-tight seal, and prevents contamination
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-1 Septa, Solid Disc
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Product Type | Septa, LB-1 |
|---|---|
| Color | Green |
| Style | Solid Disc |
| No. per Pack | 50/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | 50°C to 300°C |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography |
| Product Line | Thermogreen |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter septa for 9mm Screwthread Autosampler Vials are constructed with a wide array of chemical compatibilities to suit a variety of chromatography applications.
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Quantity | 100 |
Thermo Scientific™ PTFE/Rubber Laminated Discs
For a highly inert and unreactive seal use Thermo Scientific™ PTFE/Rubber Laminated Discs.
| Thickness (Metric) | 60 mil |
|---|---|
| Product Type | Disc |
| For Use With (Equipment) | Small Reaction Vial |
| Quantity | 72 Pk. |
| Material | PTFE,Rubber |
| Certifications/Compliance | Certificate of Analysis (COA), Certificate of Conformance (COC) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Septa for 8-425 Screw Thread Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Diameter (Metric) Outer | 0.8 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Outer | 0.314 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Krackeler Scientific Bleed and Temperature Optimized Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Maintain a leak-free seal for sample induction and exclude air from the inlet
Krackeler Scientific Advanced Green Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long-life, high-temperature septa
Krackeler Scientific Merlin Microseal™ Inlet Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A low-bleed, longer-life alternative to standard septa for split/splitless injection and SPME
Restek™ Septa for 8mm Screw-Thread Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Red PTFE
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
|---|---|
| Material | PTFE,Silicone |
Restek™ 10mm Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For 2mL Big Mouth Step Vials.
Restek™ Replacement Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For VOA sampling vials, 60mL sample collection vials and 250mL sample collection vials